Doğru Tercih


Hayatınızın en önemli sınavına girerken kaygılanmamanız mümkün değildir. Ancak aşırı kaygı sınav anında bilgilerinizi tam olarak kullanamamaya neden olabilir. Sınav kaygısı genellikle "ya başaramazsam?, ben ne olacağım?, çevremdekilere ne diyeceğim? gibi düşüncelerden oluşur ve sonuçta sınav kazanılamayack zor bir görünüme kavuşur. Öncelikle unutmayalım ki, belli ölçülerdeki sınav kaygısı başarıyı artırıcı bir etkiye sahiptir. Fakat hiç kaygılanmayan veya aşırı derecede kaygılanan adaylar sınavda tam başarı gösterememektedir.


Aşırı sınav kaygısından kurtulmanın en önemli yolu kendine güvendir. Hangi iş olursa olsun eğer kendinize güvenmiyorsanız, başarısızlığı baştan kabul ettiğiniz anlamına gelir. Kendine güvenin kazanılmasının en etkili yolu çalışmaktır. Ancak bazı öğrenciler "Ben çok çalışıyorum ama sınavda heyecanlandığım için süreyi yeterince iyi kullanamıyorum" derler. Bu arkadaşların sorunu ders çalışmaktan ziyade verimli ders çalışma tekniklerindeki eksiklikleridir. Burada karşımızda önemli bir problem daha çıktı. Sınavda zamanı iyi kullanamamak! Dersaneye giden öğrencilere düzenli olarak dağıtılan testler ve uygulanan deneme sınavları vardır. Verilen yaprak testler belirli bir zaman aralığında çözülmesi gerekir. Örneğin Türkçe testindeki 15 soruyu 18 dakika içinde çözmek gerekir. Zamanı daha sonraları (fazla test çözerek) kısaltmak mümkündür. Böylece sınavdaki zamana karşı yarışı yaprak testlerde de sürdürerek "sınavı zamanında yetiştiremiyorum" kaygısından kurtulabilirsiniz. Girilen her deneme sınavını gerçek bir sınav gibi görüp, "Eğer gireceğim ÖSS veya SBS bu sorulardan oluşsaydı, kaç puan alacaktım" diye kendinizi telkin ederseniz gerçek sınav psikolojisini yakalamış olursunuz. Böylece oluşabilecek heyecana alışıp, gerçek sınavda aşırı heyecana kapılmazsınız. Ayrıca önceki yıllarda ÖSS'de veya SBS'de çıkmış soruları çözerseniz bu yararınıza olacaktır. Gireceğiniz sınavda ne tür sorularla karşılacağınızı görmek kaygınızı azaltacaktır. Bu nedenle sitemizdeki "Üniversite Sınav Soruları" linkinden önceki yıllarda çıkmış ÖSS sorularına ulaşabilirsiniz. Tüm öğrencilerin kullanımına açık olan bu testleri çözmenizi ısrarla tavsiye ederiz.


Şunu da belirtmek gerekir ki, gireceğiniz sınav her şeyin sonu değildir. Öncelikle kendiniz için bu sınava giriyorsunuz, dolayısıyla kazanamazsam çevremdekilere ne derim gibi düşüncelerden kurtulun. Üniversite sınavlarında başarısız olmuş, fakat iş hayatında başarıyı yakalamış bir çok insan var.